Ile prądu zużywają sprzęty domowe?

Miesięczny koszt prądu dla poszczególnych urządzeń domowych

(przy założeniu ceny za kWh ok. 70 groszy)

Lodówka (wys. 180 cm) zużywa ok. 40 kWh miesięcznie czyli 28 zł/miesiąc
Komputer stacjonarny wraz z monitorem 300 W – 18,90 zł/miesiąc
Zmywarka w trakcie jednego cyklu zużywa 1,2 kWh – 12,60 zł/miesiąc
Piekarnik elektryczny 2500 W – 11,20 zł/miesiąc
Pralka 1 cykl prania to 1 kWh – 8,40 zł/miesiąc
Czajnik elektryczny o mocy 2000 W – 6,30 zł/miesiąc
Telewizor 32 cale LCD 100 W – 6,30 zł/miesiąc
Laptop 40 W – 3,36 zł/miesiąc
Żelazko 2000 W – 2,80 zł/miesiąc
Suszarka do włosów 1600 W – 2,24 zł/miesiąc
Odkurzacz 1500 W – 2,10 zł/miesiąc
Okap 250 W – 1,25 zł/miesiąc
Drukarka laserowa 600 W – poniżej 1 zł/miesiąc
Kuchenka mikrofalowa 800 W – 0,84 zł/miesiąc
Mały mikser 350 W - 0,25 zł/miesiąc

Czy świetlówka LED zawsze się opłaca?

Każdy, kto chciałby zmniejszyć swoje rachunki za energię myśląc o zakupie LED-ów zastanawia się czy to się w ogóle opłaca. Rachunki prawdopodobnie będą niższe ale najpierw trzeba wyłożyć spore pieniądze. Generalnie posiadanie LED-ów opłaca się wtedy, gdy kosztują one stosunkowo niedużo i będą działać przez stosunkowo długi czas. Producenci na opakowaniach obiecują nam żywotność rzędu 25 000 do 50 000 godzin jednak każdy kto miał już różne świetlówki LED doskonale wie, że można to między bajki włożyć. Na pewno nie warto kupować świetlówek które działają kilka miesięcy czy niewiele ponad rok. A takich jest bardzo dużo. Właśnie dlatego zalecam nie kupować na raz wielu takich samych świetlówek jednego producenta bo można się nieźle naciąć.
Poniżej porównanie pokazujące kiedy lepiej mieć tradycyjną żarówkę a kiedy LED. Porównujemy tradycyjną żarówkę 60 W ze świetlówką LED 10W (800lm). Zakładamy, że codziennie świecimy przez 5 godzin, czyli w roku mamy 1825 godzin. Cena za kilowatogodzinę  w PGE wychodzi ok. 0,72 zł (orientacyjne: cała kwota brutto z rachunku podzielona przez faktycznie zużytą ilość energii).

 żarówka tradycyjna:

koszt zakupu: 4 zł (2 sztuki, bo jedna wystarcza na około 1000 h)

koszt energii: 60/1000 x 0,72 zł x 1825 h= 78,84zł

razem: 82,84 zł

świetlówka LED:

koszt zakupu: 30 zł

koszt energii: 10/1000 x 0,72 zł x 1825 h= 13,14 zł

razem: 43,14 zł

Z powyższego przykładu wynika, że posiadanie wskazanej świetlówki LED zaczyna być opłacalne już od 5 miesiąca użytkowania